Tomáš Halász

Tomáš Halász (*1984) je profesionálny fotograf, ktorý sa špecializuje na reportážnu fotografiu a tretí sektor.

Fotografovať začal ako trinásťročný a už počas štúdia fotografie sa zameral na fotožurnalistiku. Po krátkom pôsobení v lokálnom denníku pracoval na rôznych miestach vo Veľkej Británii. Po návrate na Slovensko pôsobil v českej tlačovej agentúre ČTK, denníku Pravda a slovenskej tlačovej agentúre TASR. Od roku 2010 sa živí ako nezávislý fotograf.

Jeho fotografie boli publikované v hlavných slovenských médiach, ale aj v americkej agentúre AP a kanadskom týždenníku L’actualité. Halász získal niekoľkokrát ocenenie v medzinárodnej súťaži novinárskej fotografie Czech Press Photo, ako aj Slovak Press Photo, Literárneho fondu a Platformy mimovládnych rozvojových organizácií.

Popri komerčnej sfére sa zameriava aj na mimovládne organizácie. Je spoluautorom viacnásobne oceneného fotografického projektu zo sirotincov pre deti s HIV v Kambodži ,,House of Family” či kampane Ľudí proti rasizmu ,,Syndróm Róm”. Dlhodobo spolupracuje s darcovským portálom Ďakujeme.sme.sk, Greenpeace Slovensko a s Nadáciou otvorenej spoločnosti.