Hostia na konferencii

4. slovensko-česká konferencia o fundraisingu predstavuje špičkových svetových i domácich expertov na získavanie zdrojov. Čerpajte z ich skúseností a nechajte sa inšpirovať pre svoj fundraising!

Prehľad hostí

Tom Ahern
Ahern Donor Communications (USA)

Toma Aherna považujú za jednu z najväčších svetových autorít v oblasti komunikácie s darcami.

Je autorom štyroch úspešných kníh na túto tému, ďalšie dve práve chystá. Každoročne poskytuje desiatky workshopov na medzinárodnej úrovni. Nedávno prednášal na konferenciách na Novom Zélande, v Holandsku, Belgicku, Austrálii a Taliansku, rovnako ako v celej Severnej Amerike.

Špecializuje sa na uplatňovanie objavov z oblasti psychológie a neurovedy na každodenné inšpirovanie a udržiavanie darcov.

Medzi jeho nedávnych klientov pre spracovanie ponuky pre darcov, direct mail, newsletter a tréningy patria Animal Rescue League Boston, Bread for the World, Carnegie Library of Pittsburgh, Catholic Relief Services, Houston Grand Opera, National Parks Conservation Association, PBS TV, Princeton University, Save the Children, Sharp HealthCare a ďalšie významné systémy nemocníc, The Cleveland Foundation, the United Way of Anchorage, University of Oregon, Volunteers of America... ako aj množstvo malých a miestnych neziskových organizácií.

Tom je novinár, ktorý získal viacero ocenení. Za strategickú tvorbu posolstiev získal tri prestížne medzinárodné ocenenia IABC Gold Quill – všetky za komunikačné kampane, ktoré dosiahli obrovský úspech.

Spolupracuje s profesorom Adrianom Sargeantom a psychologičkou Jen Shang, pričom pre PBS vytvárajú prototypy inovatívnych kampaní pre komunikáciu s darcami.

Vyštudoval Brown University s BA a MA v angličtine. Získal osvedčenie Certificate of Advertising Art od the Rhode Island School of Design.

piatok 11. 10. 2013 – 10:45
Ako uspieť s newslettermi a prečo väčšina z nich zlyháva? A prečo niektoré uspejú nad všetky očakávania
štvrtok 10. 10. 2013 – 13:30
Miluj čitateľa svojho: Náuka a tajomstvá efektívnej komunikácie s darcami*
štvrtok 10. 10. 2013 – 17:30
Marketing závetov: Chúlostivé umenie, ako si vypýtať ten posledný dar*
piatok 11. 10. 2013 – 13:35
Na ceste k nirváne darcov: Šesť spôsobov speňaženia*
Roman Baroš
Nakopni.Mě (CZ)

Roman je spoluzakladatelem portálu Nakopni.Mě, který působí především v Česku. Je to klasický crowdfundingový server podobný KickStarteru, který momentálně funguje už skoro dva roky.

Roman vystudoval Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu Ostrava, nyní žije v Brně, pracuje jako programátor na volné noze.

piatok 11. 10. 2013 – 12:30
Nakopni svůj projekt přes crowdfungindový portál Nakopni.Mě
Alan Clayton
Clayton Burnett (UK)

Alan pracuje ako riaditeľ Clayton Burnett Ltd., šéf koučingovej firmy Revolutionise Global, šéf Grove Practice a partner v Inch Hotel and Inspiration Centre v škótskom Loch Ness.

Je jedným z popredných konzultantov, koučov, kreatívnych riaditeľov a inšpiratívnych spíkrov na svetovej scéne. Clayton Burnett v súčasnosti sídli vo Veľkej Británii, Dánsku, Nórsku a Fínsku. Po tom, ako rozbehol kariéru vo verejnoprospešnom marketingu, vytvoril v roku 1998 vo Veľkej Británii marketingovú agentúru pre verejnoprospešné organizácie pod názvom Cascaid. Na čele Cascaid stál až do roku 2008, kedy sa táto agentúra zlúčila a vytvorila The Good Agency.

Alan pracoval s viac ako 250 neziskovými klientami vo Veľkej Británii a po celom svete. Jeho špecializáciou sú kreatívne stratégie, porozumenie a motivácie darcov. V týchto oblastiach publikoval mnoho originálneho výskumu a teórie.

V ďalších oblastiach pracuje Alan ako tréner, kouč a profesionálny rečník, pričom pôsobí po celom svete. Je vášnivý horolezec, kapitán motorovej lode a hráč golfu. Získal výbornú povesť pre svoj úžasný vhľad do problematiky a pre svoju schopnosť hovoriť veci, na ktoré iní nemajú odvahu.

streda 9. 10. 2013 – 12:30
Emocionálny fundraising*
streda 9. 10. 2013 – 14:30
Emocionálny fundraising*
streda 9. 10. 2013 – 16:30
Emocionálny fundraising*
štvrtok 10. 10. 2013 – 09:15
Zapálení pre fundraising*
štvrtok 10. 10. 2013 – 15:30
Byť hrdým fundraiserom: Akú úlohu vo výnimočnom fundraisingu zohráva autentickosť*
Radoslav Dráb
Úsmev ako dar (SK)

V občianskom združení Úsmev ako dar pôsobí už 17 rokov, je spoluzakladateľom pobočky Úsmevu ako dar v Košiciach. Od vzniku pobočky pôsobí na pozícii manažéra pre fundraising pre Východoslovenský kraj, kde sa mu systematickou prácou darí pre Úsmev zabezpečovať stabilné a široké sponzorské zázemie a aj jeho zásluhou sa šíri dobré meno spoločnosti. V rokoch 2000–2001 bol radcom pre zvyšovanie zamestnanosti mladých dospelých po ukončení ústavnej starostlivosti a od roku 2006 popri získavaní zdrojov na činnosť organizácie pôsobí na Úsmeve ako manažér pre výstavbu zariadení sociálnych služieb na Slovensku. Jeho významnou zásluhou sa doteraz zrealizovali výstavby centier na obnovu rodiny pod názvom Dorka v Košiciach, Prešove, vo Zvolene, Krízové stredisko v Rožňave, sociálny dom v Jasove. Od roku 2008 pôsobí ako splnomocnenec Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety pre tvorbu projektov na Zakarpatskej Ukrajine, jeho zásluhou funguje v Serednom na Ukrajine detský domov a krízové stredisko.

štvrtok 10. 10. 2013 – 11:10
Formy komunikácie s donorom a ich efektivita
Tomáš Halász
nezávislý fotograf (SK)

Tomáš Halász (*1984) je profesionálny fotograf, ktorý sa špecializuje na reportážnu fotografiu a tretí sektor.

Fotografovať začal ako trinásťročný a už počas štúdia fotografie sa zameral na fotožurnalistiku. Po krátkom pôsobení v lokálnom denníku pracoval na rôznych miestach vo Veľkej Británii. Po návrate na Slovensko pôsobil v českej tlačovej agentúre ČTK, denníku Pravda a slovenskej tlačovej agentúre TASR. Od roku 2010 sa živí ako nezávislý fotograf.

Jeho fotografie boli publikované v hlavných slovenských médiach, ale aj v americkej agentúre AP a kanadskom týždenníku L'actualité. Halász získal niekoľkokrát ocenenie v medzinárodnej súťaži novinárskej fotografie Czech Press Photo, ako aj Slovak Press Photo, Literárneho fondu a Platformy mimovládnych rozvojových organizácií.

Popri komerčnej sfére sa zameriava aj na mimovládne organizácie. Je spoluautorom viacnásobne oceneného fotografického projektu zo sirotincov pre deti s HIV v Kambodži ,,House of Family” či kampane Ľudí proti rasizmu ,,Syndróm Róm”. Dlhodobo spolupracuje s darcovským portálom Ďakujeme.sme.sk, Greenpeace Slovensko a s Nadáciou otvorenej spoločnosti.

piatok 11. 10. 2013 – 12:30
Obrazom k peniazom
Aleš Jeník
CRM pro neziskovky (CZ)

Aleš je zakladatelem sdružení CRM pro neziskovky. Pracoval ve společnostech LMC a Capgemini, kde inicioval koncem roku 2008 spolupráci s Nadací VIA na projektu dárcovského portálu Darujme.cz, který pak zrealizoval v rámci účasti v programu "Rok jinak" Nadace VODAFONE. Od roku 2011 působí jako Solution Architect ve společnosti HP, kde se věnuje problematice CRM (customer-relationship management) a také oblasti společenské odpovědnosti firmy. Ve svém volném čase podporuje neziskové organizace, kterým společně s kolegy ze sdružení CRM pro neziskovky pomáhá implementovat CRM systémy, zejména Salesforce.com.

štvrtok 10. 10. 2013 – 13:30
CRM aplikace pro neziskové organizace – Jak správně nastartovat fundraisingový stroj pomocí aplikace Salesforce.com?
Simone P. Joyaux
Joyaux Associates (USA)

Simone P. Joyaux, ACFRE popisujú ako "jednu z najviac rozmýšľajúcich, inšpiratívnych a provokatívnych lídrov v dobročinnom sektore". Prostredníctvom svojho poradenstva a koučovania, vyučovania a písania viedla nespočetné množstvo organizácií a profesionálov.

Simone poskytuje konzultačné služby v oblasti rozvoja zdrojov, strategického plánovania a rozvoja správnych rád pre všetky typy a veľkosti neziskových organizácií. Prednáša na konferenciách po celom svete, napr. v Austrálii, na Novom Zélande, v Taliansku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, po celej Severnej Amerike a teraz aj na Slovensku. Simone tiež pôsobí na Saint Mary’s University of Minnesota v magisterskom programe o filantropii a rozvoji.

Ako dobrovoľníčka založila sociálne zameranú organizáciu Women’s Fund of Rhode Island. Pravidelne pracuje v správnych radách, často ako ich predsedníčka. Simone predsedala orgánu na certifikáciu fundraisingu CFRE International, keď sa stal nezávislou spoločnosťou.

Jej knihy Keep Your Donors: The Guide to Better Communications and Stronger Relationships (spoluautorka s Tomom Ahernom) a Strategic Fund Development: Building Profitable Relationships That Last (tretie publikované vydanie 2011) získavajú nadšené hodnotenia kritikov a považujú sa za štandardy v tejto oblasti. Jej kniha Successfully Firing Lousy Board Members – And Saving Those You Can vyjde na jeseň 2013. Prispieva tiež do iných kníh, vrátane The Nonprofit Consulting Playbook, ktorá vyšla v lete 2013.

Simone je populárna publicistka na webe a autorka píšuca pre The Nonprofit Quarterly, vydáva e-správy zadarmo a týždenne bloguje na www.simonejoyaux.com. Navštívte knižnicu na jej internetovej stránke a voľne si stiahnite množstvo materiálov.

streda 9. 10. 2013 – 12:30
Plánovanie pre budúcnosť, ktorá môže priniesť čokoľvek*
streda 9. 10. 2013 – 14:30
Plánovanie pre budúcnosť, ktorá môže priniesť čokoľvek*
streda 9. 10. 2013 – 16:30
Plánovanie pre budúcnosť, ktorá môže priniesť čokoľvek*
štvrtok 10. 10. 2013 – 11:10
Ako vytvoriť plán rozvoja zdrojov, ktorý prinesie spoluvlastníctvo a výsledky*
piatok 11. 10. 2013 – 10:45
Zapojenie členov správnej rady do fundraisingu*
Štefan Kozák
CREATIVE PRO group (SK)

Štefan Kozák vyštudoval odbor divadelný manažment na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a vzdelanie si rozšíril počas štúdia MBA na Brno International Business School v Českej republike.

V začiatkoch svojej kariéry fungoval v rôznych občianskych združeniach v oblasti divadla a filmu, participoval na divadelných a filmových projektoch či medzinárodných festivaloch. Spoluzakladal a v rokoch 2008-2011 aktívne pôsobil aj v spoločnosti 30/70 productions, s.r.o.

V roku 2003 vytvoril základy pre založenie spoločnosti so zameraním na live & event marketing CREATIVE PRO, s.r.o., následne vybudoval aj neformálnu diverzikovanú skupinu CREATIVE PRO group, ktorá pôsobí na slovenskom, českom  a rakúskom trhu. Okrem aktívneho riadenia organizácií sa stará o business development, akvizície new business, strategické rokovania s obchodnými partnermi, plnenie a tvorby biznis plánu, pravidelné vyhodnocovanie výsledkov agentúry či špecifické fundraisingové projekty.

piatok 11. 10. 2013 – 09:00
Inovácia. Kreativita. Fundraising?
Jan Kroupa
České centrum fundraisingu (CZ)

Jan působí přes 15 let jako konzultant, lektor a analytik v oblasti filantropie, fundraisingu a managementu organizací občanské společnosti v České republice a více než deseti zemích světa, především ve střední a východní Evropě. Je spoluzakladatelem Českého centra fundraisingu, předsedou NETT, o.s. (nezávislý think tank pro občanskou společnost, www.ttnett.cz) a členem několika správních rad neziskových organizací. Jan studuje doktorandské studium Etiky na Universitě Karlově, hraje s kapelou Vrtule 1, Sketa Fotr a s divadelním souborem Teatro Truhla.

štvrtok 10. 10. 2013 – 17:30
Kreativní stewardship
Jan Látal
Družina (CZ)

Jan Látal je studentem Katedry dokumentární tvorby na FAMU. Plně se věnuje audiovizuální tvorbě již od roku 2001. V roce 2005 ukončil magisterské studium na Literární akademii - obor interaktivní media / tvůrčí psaní. Díky multioborovosti studia se tak naučil ovládat profesi kameramana, střihače i režiséra. Je autorem několika dokumentárních filmů a desítek audiovizuálních spotů. Nyní se naplno věnuje tvorbě veřejně prospěšných kampaní pod hlavičkou studia Družina v Praze. Zaměřuje se hlavně na virální způsob jejich šíření. Jeho spoty dnes souhrně čítají přes 6 milionů internetových shlédnutí.

štvrtok 10. 10. 2013 – 11:10
Virál – efektivní reklama pro neziskový sektor
štvrtok 10. 10. 2013 – 15:30
Virál – efektivní reklama pro neziskový sektor
Maik Meid
Christliches Jugenddorfwerk Deutschlands / sozialmarketing.de (DE)

Maik je fundraisingový manažér a pracuje pre neziskové organizácie už viac ako 20 rokov. Zodpovedá za získavanie finančných prostriedkov a sociálny marketing v organizácii Christliches Jugenddorfwerk Deutschlands eV v Porúrsku. Je spoluzakladateľom on-line portálu sozialmarketing.de, ktorý sa zameriava na všetko súvisiace s fundraisingom a sociálnym marketingom a veľkú pozornosť venuje on-line témam. V Nemecku je vydavateľom časopisu "Fundraisingwoche" v spolupráci s Fundraiser Magazin. O fundraisingu a sociálnych sieťach prednáša na univerzite pre aplikované vedy. Jeho referencie.

štvrtok 10. 10. 2013 – 17:30
Online fundraising pre kreatívne organizácie
piatok 11. 10. 2013 – 12:30
Dar ako darček – dobročinné darovanie pre vašu organizáciu*
Jana Melicherčíková
W PRESS (časopis .týždeň) (SK)

Jana vyštudovala estetiku-etnológiu na UKF v Nitre a Advertising and Public relations na University of Bedfordshire vo Veľkej Británii. Pôsobila ako PR a Events Assistant pre zahraničnú leteckú spoločnosť, v medzinárodnej IT spoločnosti ako špecialistka na komunikáciu a klientskú podporu. V rokoch 2010-2012 pracovala v neziskovej organizácii Plamienok na pozícii PR & Fundraising manager. V Plamienku efektívne prepojila fundraising s public relations. Zavedením nových komunikačných nástrojov dosiahla zvýšenie príjmov pre organizáciu, zvýšenie povedomia a upevnenie značky. Momentálne pracuje vo vydavateľstve W PRESS  (časopis .týždeň) na obchodnom a marketingovom oddelení.

štvrtok 10. 10. 2013 – 15:30
Komunikovať znamená oveľa viac, ako len pýtať peniaze a podporu
Slávek Rejthar
Startovač.cz (CZ)

Slávek je zakladatelem crowdfundingového serveru Startovač.cz a na něm je, aby platby chodily, jak mají. Zároveň je obchodním ředitelem marketingové agentury GODS, která poskytuje služby v oblasti mobilního internetu a tiskových publikací společnostem T-Mobile, Telefónica, apod. Před tím pracoval ve společnosti T-Mobile a v Evropské komisi. Když nekonzultuje kreativní projekty a nevěnuje se obchodní činnosti, hraje na elektrickou kytaru Les Paul.

piatok 11. 10. 2013 – 09:00
Crowdfunding je divočina
Ondrej Remiáš
Divadlo Pôtoň - centrum umenia a kreativity Bátovce (SK)

Skúsenosti s podnikaním, kreatívnou reklamou, činnosťou v treťom sektore sa snaží skĺbiť v úlohe marketingového manažéra v nezávislom divadle Pôtoň, v ktorom v rámci voľného času oficiálne pracuje od roku 2012.

V oblasti medzinárodnej spolupráce sa dlhoročne venuje filantropickým projektom zameraným na kultúrnu spoluprácu a pomoc medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Je mediálnym poradcom a autorom komerčných reklamných kampaní. Vo voľnom čase sa venuje divadelnej réžii a organizovaniu kultúrno- spoločenského života v oblasti amatérskeho divadla.

piatok 11. 10. 2013 – 10:45
„Kamenný fejsbúk“ na začiatok, alebo sme na vidieku a snažíme sa prežiť
Ruth Ruderham
Canal & River Trust (UK)

Ruth pracuje ako vedúca fundraisingu pre Canal & River Trust. Do British Waterways prišla v auguste 2011 pred tým, ako sa táto organizácia zmenila na verejnoprospešnú organizáciu. Od nuly v nej vytvorila úplne prvú fundraisingovú stratégiu. V súčasnosti riadi malý tím, ktorý v prvých 9 mesiacoch života organizácie zabezpečil viac ako 1 milión libier nových príjmov pre vodné cesty.

Ruth pred príchodom do British Waterways pôsobila tri roky ako šéfka fundraisingu v Christian Aid. Predtým pracovala pre organizácie Friends of the Earth a Crisis. V roku 2005 získala odborné ocenenie Profesionálna fundraiserka roka.

štvrtok 10. 10. 2013 – 15:30
Byť hrdým fundraiserom: Akú úlohu vo výnimočnom fundraisingu zohráva autentickosť*
štvrtok 10. 10. 2013 – 13:30
Fundraising pri benefičných podujatiach: Ako zapojiť podporovateľov do vašej témy*
piatok 11. 10. 2013 – 09:00
Fundraising pri benefičných podujatiach: Ako zapojiť podporovateľov do vašej témy*
Mária Soboličová
Úsmev ako dar (SK)

V občianskom združení Úsmev ako dar pôsobí už 17 rokov, spočiatku pracovala ako dobrovoľníčka a od roku 1998 je na pozícii manažérky pre fundraising. Odvtedy sa jej podarilo pre Úsmev zabezpečiť stabilné a široké sponzorské zázemie a zaslúžila sa o dobré meno spoločnosti. Svoj „handicap“ dokázala obrátiť na prednosť a prispieť svojím porozumením náhradnej starostlivosti k formovaniu tematickej náplne Úsmevu ako dar. Koordinuje štipendijný program na podporu vzdelávania detí z detských domovov. Na Trnavskej univerzite si v roku 2007 urobila doktorát a v roku 2013 bola nominovaná na Slovenku roka v kategórii „charita“. Vďaka flexibilite a systémovej spolupráci s partnermi a podporovateľmi sa občianskemu združeniu Úsmev ako dar darí už 23 rokov napĺňať myšlienku „aby každé dieťa malo rodinu“.

štvrtok 10. 10. 2013 – 11:10
Formy komunikácie s donorom a ich efektivita